SKU: Z1TQ00020
2 329 ₾
or65 ₾/mon. for 36 months*
Processor
Display size
Color - Citrus
RAM
Trade-in
Trade in your old device and pay less for a new one.
Quantity
Get it fast
Pickup
Available for pickup. Choose a convenient location.
Shipping
Get a installment plan with TBC, Bank of Georgia, or Credo Bank.
MacBook Neo
Product description
Specifications
Other
Date of Entry
2026
Product Type
Notebooks
Article
Z1TQ00020
Series
MacBook Neo
Processor
Neural Engine Core Quantity
16
Performance-cores Quantity
2
Efficient-cores Quantity
4
Apple A18 Pro
CPU Core Quantity
6
Memory
Installed RAM
8 GB
RAM
8 GB
Storage
Memory
256 GB
Display
Display Type
LCD
Type of Matrix
IPS
Maximum Resolution
2408x1506
Display Features
sRGB
LED Backlight
500 nits Brightness
1 Billion Colors
Liquid Retina display
Pixel Density
219 ppi
Display size
13"
Audio Output
Audio Output Mode
Stereo
Video Output
Video Memory Type
Shared Video Memory
GPU Core Quantity
5
Networking Specifications
Wi-Fi
IEEE 802.11ax Wi-Fi 6E
Bluetooth
Bluetooth 6.0
Interface Provided
Headphones
1 (3.5-mm minijack)
USB 3.2 Gen 2
1 (USB 3.2 (type C))
USB 2.0
1 (USB 2.0 (type C))
System
Web Camera
1080p
In the Box
USB‑C Charge Cable (1.5m)
Color
Citrus
Localization
US English
Product Subtype
MacBook
Color
Yellow
Software
Platform Compability
Mac
Installed Operating System
Apple macOS Tahoe
Power
Included Power Adapter Output Power
20 W
Power Port Connector Type
USB-C
Battery
Battery Technology
Lithium Ion
Battery Current Capacity
36.5 WHr
Dimensions&Weight Device
Depth (mm)
206.4 mm
Height (mm)
12.7 mm
Width (mm)
297.5 mm
Weight
1.23 kg
Environment
Maximum Operating Ambient Temperature
35 °C
Minimum Operating Ambient Temperature
10 °C
Maximum Non-Operating Ambient Temperature
45 °C
Minimum Non-Operating Ambient Temperature
-25 °C
Max. Altitude Operating
3000 m
Max. Altitude Storage
4500 m
Max. Altitude Shipping
Max. Relative Humidity Non-Condensing
90 %
Min. Relative Humidity Non-Condensing
0 %